Breaking
Ut. dec 5th, 2023

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde a my sa snažíme si vo svojom interiéri zachovať čo najviac tepla. Izolujeme, staviame prekážky, vyberáme typ paliva na vykurovanie a volíme správny systém. Veľmi veľa ľudí sa rozhoduje aj pre krb alebo krbové kachle. Je to ale správne riešenie? Čo všetko by ste mali o tomto výhodnom spôsobe vykurovania vedieť?

Prečo práve kachle?

Mnohí si myslia, že krb je iba o romantickom vysedávaní pred horiacimi plameňmi, ktoré vás svojím spôsobom aj upokojujú. Romantika vás ale v zime vždy nezahreje a skutočné teplo domovu dodáte len s pomocou správneho paliva. V prípade špeciálnych krbových kachlí si môžete zvoliť drevo, pelety a možno vám postačí aj špeciálny lieh, ktorý sa ale často využíva len ako dekorácia do krbov, ktoré nemáte možnosť napojiť na komín, napríklad v panelovom byte.

Klasické krbové kachle dokážu vytvoriť dostatočné teplo aj v niekoľkých miestnostiach. Závisí to od ich veľkosti a správneho rozmiestnenia dymovodov, ktorými sa bude určité množstvo tepla ďalej šíriť do priestoru. Ak máte možnosť získať lacné palivo, je to jedna z výborných možností, ktorá produkuje dostatočné množstvo tepla a dobre vyzerá. Možno si bude ale vyžadovať z vašej strany trochu viac údržby, potom ale nebudete ma pocit, že ste nič nezanedbali.

Na čo si dať pri inštalácii krbu a kachlí pozor?

  • Po prvé, krb by mal dokonale dopĺňať interiér vášho domova a vytvoriť harmóniu so všetkými objektmi v miestnosti, teda aj dlhými závesmi, bez ktorých si to jednoducho neviete predstaviť;
  • V blízkosti krbu by ale nemali byť žiadne horľavé predmety a prístup k nemu by mal byť neobmedzený a voľný;
  • Ak je v miestnosti televízor, mali by byť v rovnakej rovine s krbom, pretože na televízore sa môže objaviť oslnenie krbu;
  • Odporúča sa umiestniť krb v blízkosti potrubia, aby sa dal ľahšie používať;
  • Je potrebné zabezpečiť v jeho blízkosti skladovací priestor pre malú zásobu palivového dreva;
  • Krb by mal byť umiestnený vo veľkej priestrannej miestnosti s dobrým vetracím systémom, pretože malá miestnosť môže vytvoriť efekt sauny.

Ak sa rozhodnete túto sezónu naštartovať s novým krbom alebo krbovými kachľami, určite je to jedna z najlepších možností, ako mať v dome krásnu atmosféru a čo najviac tepla, ktoré vám vydrží naozaj dlho.

Related Post