Breaking
Ut. dec 5th, 2023

Termovízne kamery sú optoelektronické zariadenia, ktoré detekujú infračervené žiarenie neviditeľné pre ľudské oko. Každý jeden z nás a všetko čím sa v podstate obklopujeme v určitom pomere túto energiu vyžaruje a jedine termovízie sú schopné ju odhaliť.

S termokamerou môžete vidieť čerstvé stopy v snehu a zvyškové teplo. V prašných a zadymených podmienkach sú termálne kamery nevyhnutné na objavovanie priestoru mimo a vo vnútri budov. K dispozícii sú ako prenosné alebo stacionárne zariadenia, pomocou ktorých môžete odhaliť nie jednu nezrovnalosť. Aby vám ale naplno slúžili a mohli ste sa na ne spoľahnúť, je dôležité, aby mala firma, ktorá ich predáva – ISO certifikát. Čo by ste ešte mali o nich vedieť?

Ako termovízia funguje ?

Ak zariadenia na nočné videnie vylepšujú odrážané svetlo od objektov, potom termokamera zachytí teplotný rozdiel medzi nimi a pozadím. Môže byť použitá počas dňa a pri jasnom bodovom osvetlení. Konštrukčne pozostáva zo šošovky, infračerveného prijímača (matice), displeja, elektronického systému, ovládacích prvkov a zariadenia na ukladanie údajov.

Použitie špeciálnej termovízie závisí od jej vlastností, veľkosti a objektu, ktorý bude ňou snímaný.

Pozorovacie termovízie

Je veľká trieda prenosných zariadení na amatérske, bezpečnostné, pátracie a vojenské účely. Sú citlivé v rozsahu dlhých vlnových dĺžok. Merajú povrchovú teplotu objektov zaznamenaním ich vlastného tepelného žiarenia. Prevádzajú infračervené žiarenie na vizuálny obraz pomocou farebného gradientu. Sú vybavené šošovkami s rôznymi priemermi a pozorovacími uhlami a môžu mať diaľkomer na meranie vzdialeností. Sú schopné detegovať ciele na veľkú vzdialenosť – až 2 – 3 km. A jednou z nich je aj profesionálna termovízia PARD.

Termovízie na meranie

Je zasa trieda zariadení na špeciálne účely. Nielenže vizualizujú infračervené žiarenie, ale aj bezdotykovo merajú teplotu skúmaných povrchov. Sú vybavené kalibrovanými lisovnicami a špeciálnym softvérom. Umožňujú vám zmerať vzdialenosť od objektu, jeho teplotu a vlhkosť. Používajú sa na technickú a lekársku diagnostiku, analýzu výrobných procesov a hľadanie únikov tepla v budovách.

Takže, ak termovízie na niektorý z týchto účelov potrebujete, navštívte podnalov.sk a vyberajte.

Autor fotky: Omar Houchaimi na Pexels

By Stramak

Related Post